Jak przechowywać kawę?
To jedno z najczęstszych pytań, a odpowiedzi nie zawsze są właściwe, co często prowadzi do picia kawy (espresso, mokka, cappuccino,...) o obniżonej jakości. W tym wpisie postaramy się rozjaśnić temat, a nawet wprowadzić trochę porządku w tej dziedzinie.
2016-12-12, 09:36

Zacznijmy od faktów:

Kawa ma swój cykl życia, w którym zaczyna tracić swoją świeżość niemal natychmiast po wypaleniu.

Czynnikami, które przyspieszają utratę świeżości to: powietrze, wilgotność, ciepło i światło .

Kawa mielona traci swoją świeżość z prędkością znacznie większą od kawy w ziarnach.

Zatem, … - kawa musi być spożywana w jak najkrótszym czasie !!!

To nie powinno brzmieć jak podżeganie do spożycia nieokiełznanej w swym charakterze kawy na czas,

ale na pewno jest to:

zaproszenie do zakupu małych paczek takich, aby były proporcjonalnie do zużycia. Najlepiej jeśli będziemy mogli kawę spożyć w ciągu najbliższych 2/3 tygodni od otwarcia paczki.

W miarę możliwości dobrze jest spożywać kawę zmieloną od razu. Kawa traci więcej niż 50% swoich aromatycznych substancji po 30 minutach, więc zdecydowanie radzę zainwestować w żarnowy młynek do kawy do domu, lub ekspres, który ma możliwość zmielenia kawy tuż przed podaniem.

W celu utrzymania świeżości i smaku kawy jest ważne, aby chronić ją przed zgubnymi skutkami różnych czynników. W kolejności ważności:

powietrza,

wilgotności,

temperatury,

światła.

Tak pozwolisz zachować jej cenne związki i słodki smak na dłużej.

Ziarna kawy są ładne dla oka i wielu miłośników kawy lubi przechowywać ją w szklanych słojach na kuchennym blacie, a to zdecydowanie sprzyja utracie aromatów i smaków pozytywnych. Więc jednak dobrym pomysłem jest, aby przechowywać kawę w hermetycznych pojemnikach z dala od światła w "suchym i chłodnym miejscu" (o temperaturze pomiędzy 15 ° a 25 ° C i wilgotności około 50%).

Nie dla kawy w lodówce lub zamrażarce!

Na niektórych forach, usłyszysz, że jeśli kawa ma na długo zachować wysoką jakość to powinna być przechowywana w lodówce.

Absolutnie nie!!

Kawa nie dogaduje się z zimnem lub z wilgocią .

Ponadto, nie jest odporna na wstrząsy termiczne w połączeniu ze zmianą wilgotności, gdy wyciągniesz pojemnik z lodówki, należy pamiętać, że stworzysz kropelki wody nawet takie mikro, które osadzą się na nim. Jak uchronisz potem kawę (super pochłaniacz wilgoci) przed wniknięciem w nią tej wody?

Zamrażarka? Też Nie, dziękuję !!

Z tego samego powodu.

PAMIĘTAJ, kawa pochodzi z obszarów o łagodnym klimacie, zmusić ją do przeżywania zimna a nawet i mrozu?

Czy taki pomysł nie wydaje CI się zły!?

Redakcja EKOITALIApl

KONTAKT

KONTAKT / AUTOR
Redakcja EKOITALIA.pl
EKOITALIApl
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.